Products
BG1226 Creative Design Single Layer Borosilicate Beer Glass
| Model | BG1226 Creative Design Single Layer Borosilicate Beer Glass |
| Product Dimension | H:120mm/TD:70mm/BD:92mm/C:470ml/W:210g |
| Material | Borosilicate Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delievery term | FOB/ C&F/CIF |
| Payment terms | T/T, L/C |
| Lead time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
BG1227 Beer Tasting American Style IPA Tulip Thistle Glass
| Model | BG1227 Beer Tasting American Style IPA Tulip Thistle Glass |
| Product Dimension | H:215mm/TD:93mm/BD:82mm/C:550ml |
| Material | Lead-free Crystal Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delievery term | FOB/ C&F/CIF |
| Payment terms | T/T, L/C |
| Lead time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
BG1228 IPA Brewery Special Belgian Style Tulip Beer Glass
| Model | BG1228 Tavern American Beer Mug |
| Product Dimension | H:102mm/TD:51mm/C:165ml/W:92g |
| Material | Lead-free Crystal Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delievery term | FOB/ C&F/CIF |
| Payment terms | T/T, L/C |
| Lead time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
BG1229 10oz 400ml OEM Custom Logo Beer Glass
| Model | BG1217 Beer Glasses |
| Product Name | Custom Logo Beer Glass |
| Product Dimension | H:130mm/T:78mm/C:330ml/W:400g |
| H:135mm/T:81mm/C:390ml/W:462g | |
| MOQ | 1000 |
| Material | Lead Free Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality Control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
BG1230 500ml 0.5L OEM Custom Logo Beer Pint Glass Mug 430ml/16oz
| Model | BG1230 Beer Glasses |
| Product Name | Custom Logo Beer Glass |
| Specifications | H:157mm/T:88mm/C:500ml/W:764g |
| MOQ | 2000 |
| Material | Lead-free Glass |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality Control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
BG1231 Custom Logo Commercial 16 Oz Beer Pint Glass
Product Name | Beer Pint glass | |||
Product Dimensions | H:150mm TD:85mm BD:84 mm W:310g C:430 ml | |||
Colour | Transparent | |||
Usage | Tableware | |||
Material | lead-free glass | |||
Technology | Machine made | |||
Package | 48pcs /ctn | |||
MOQ | 1008 pcs | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-30days | |||
BG1232 OEM Brand Pepsi Logo Pepsi Cola Glas
| Model | BG1232 OEM Brand Pepsi Logo Pepsi Cola Glas |
| Product Dimension | customize |
| customize | |
| MOQ | 1000 pcs |
| Material | Soda-lime glass |
| Packing | 6pcs/box ; 48pcs/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
BG1233 Dumbbell Beer Whiskey Glasses 850ml
Product Name | Giant Beer Lifting Beer 850ml Large Weight Lifting Funny Beer Mug for Men and Women | |||
Product Dimensions | H:218mm TD:75mm BD:62 mm W:225g C:850 ml | |||
Colour | Transparent | |||
Usage | Tableware | |||
Material | High borosilicate glass | |||
Technology | Hand Blown | |||
Package | 48pcs /ctn | |||
MOQ | 1008 pcs | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-30days | |||
BG1234 Dumbbell Beer Glasses 730ml
Product Name | BG1234 Dumbbell Beer Glasses 730ml | |||
Product Dimensions | H:220mm TD:58mm BD:48 mm W:333g C:730 ml | |||
Colour | Transparent | |||
Usage | Tableware | |||
Material | High borosilicate glass | |||
Technology | Hand Blown | |||
Package | 48pcs /ctn | |||
MOQ | 1008 pcs | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-30days | |||
BG1235 Boots Beer Mug with Handle 670ml
Product Name | BG1235 Boots Beer Mug with Handle 670ml | |||
Product Dimensions | H:180mm TD:85mm BD:89 mm W:805g C:670 ml | |||
Colour | Transparent | |||
Usage | Tableware | |||
Material | High borosilicate glass | |||
Technology | Hand Blown | |||
Package | 48pcs /ctn | |||
MOQ | 1008 pcs | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-30days | |||
BG1236 Restaurant Style 1800ml Water Glass Jug Beer Pitcher for Bar for Pubs Beer Stein
Product Name | 4 Pint Glass Water Jug Beer Pitcher Dishwasher Safe Clear Glass Water Juice Jar for Hotel Restaurant and Party Use |
Product Dimensions | H:209mm/T:157mm/V:1800 ml |
Colour | Transparent |
Usage | Tableware |
Logo | Decal/Engraved/Etched |
Technology | Handbrown |
Package | 12 pcs/ctn |
MOQ | 1000 pcs |
Sample Time | 3-5 days |
OEM | Available |
Production Time | 15-20 days |
ATG015 Arabic Trade Show Special: Diamond Base Wine Glass
| Model | ATG015 |
| Product Dimension | H:176mm/D:49mm/C:260ml/W:340g |
| Material | Lead-free glass |
| Color | Rosegold/Silver |
| Packing | 36 pcs/ctn |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safe ty Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |











