Coffee Glass
HB1212 3D Animal Cute Glass Cup With Colored Handle
Name | Valentine’S Day Gift Cups Heat-Resistant Mug 3D Animal Cute Glass Cup With Colored Handle |
Specification | H:92mm/T:65mm/C:390ml/W:125g |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
KG1204 520ML High Borosilicate Glass Coffee Glass Mug with Handle
Product Name | Coffee glass | |||
roduct Dimensions | H:112MM TD:91.4MM C:520ML W:212G | |||
Colour | Clear/Customized | |||
Usage | Tableware | |||
Material | High borosilicate glass | |||
Technology | Hand made | |||
Package | 48sets/ctn | |||
MOQ | 1008 Sets | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-20days | |||
KG1205 Double Wall V Shaped Coffee Glass 200ml
Product Name | Coffee glass | |||
roduct Dimensions | H:105MM TD:88MM C:195ML W:163G | |||
Colour | Clear/Customized | |||
Usage | Tableware | |||
Material | lead-free glass | |||
Technology | Hand made | |||
Package | 48pcs/ctn | |||
MOQ | 1008pcs | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-20days | |||
KG1206 80ml Double Wall Coffee Tea Mug with Handle
Capacity | 80ml |
Material | Glass |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
Color | Custom Color |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
KG1207 High Borosilicate Glass Cup Double Wall Tumbler Glass
Capacity | 200ml |
Material | Glass |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
Color | Custom Color |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
KG1203 OEM Logo High Borosilicate Single Layer Coffee Glass
| Model | KG1203 |
| Product Dimension | H:58mm/T:60mm/BD:60mm/C:4oz or 130ml |
| MOQ | 3000 pcs |
| Material | High Borosilicate Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
KG1201 14oz OEM Double Wall Borosilicate Coffee Glass
| Model | KG1201 14oz OEM Double Wall Borosilicate Coffee Glass |
| Product Dimension | H:115mm/T:90mm/B:52mm/C:14oz or 410ml/W:157g |
| MOQ | 1008 pcs |
| ≥ 6000 pcs for customizations | |
| Material | Double-wall Borosilicate glass |
| Packing | 6pcs/box ; 48pcs/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
KG1202 9oz OEM Double Wall Borosilicate Coffee Handle Glass
| Model | KG1202 9oz OEM Double Wall Borosilicate Coffee Handle Glass |
| Product Dimension | H:76mm/T:98mm/B:70mm/C:9oz or 270ml/W:140g |
| MOQ | 1008 pcs |
| ≥ 6000 pcs for customizations | |
| Material | Double-wall Borosilicate glass |
| Packing | 6pcs/box ; 48pcs/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
ATG001 Arabic Trade Show Special: Decorative Tea Cup/Saucer Set
| Model | ATG001 |
| Product Dimension | Saucer D:125mm/W:95g |
| Tea Cup Tall: H:92mm/D:54mm/W:91g/C:160ml | |
| Tea Cup Short H:49mm/D:61mm/W:54g/C:63ml | |
| Material | Lead-free glass |
| Color | Cyan/Black/Red |
| Packing | 6 sets/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
ATG002 Arabic Trade Show Special: Decorative Tea Cup/Saucer Set
| Model | ATG002 |
| Product Dimension | Tea Cup Tall: H:92mm/D:54mm/C:167ml/W:90g |
| Tea Cup Short: H:49mm/D:61mm/C:65ml/W:57g | |
| Material | Lead-free glass |
| Color | Red & International Klein Blue |
| Packing | 6 sets/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
ATG004 Arabic Trade Show Special: Decorative Tea Cup/Saucer Set
| Model | ATG004 |
| Product Dimension | H:93mm/D:54mm/C:165ml/W:88g |
| Material | Lead-free glass |
| Color | Gold |
| Packing | 6 sets/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
ATG003 Arabic Trade Show Special: Decorative Tea Cup/Saucer Set
| Model | ATG003 |
| Product Dimension | D:125mm/W:90g |
| H:93mm/D:55mm/C:170ml/W:90g | |
| Material | Lead-free glass |
| Color | Gold Yellow/Green |
| Packing | 6 sets/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |











