Champagne Glass
GT1312 Gold Edge clear Ripple champagne Saucer/Martini Glass
| Model | GT1312 Goblet Glass |
| Product Dimension | H:143mm/TD:105mm/BD:78mm/W:150g/C:295ml |
| Material | Lead Free Crystal Glass/Soda-lime Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
GT1316 200ml Flute-shaped Champagne Glass
Name | Lead-free Crystal Glass Champagne Glasses 200ml Flute-shaped Champagne Glass Sparkling Water Glasses Personalized Engraved |
Specification | H:244mm/T:47mm/C:200ml |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
GT1317 Trumpet-shaped champagne glass 180ml
Name | Champagne flutes |
Specification | H:257mm/T:85mm/B:73mm/C:180ml |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
GT1318 Tall Ribbed Coupe Cocktail Glass Cup
Capacity | 300ml |
Material | Glass |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
Color | Custom Color |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
GT1319 6 oz Straight Champagne Flute Crystal Glass
Product Name | Champagne Glass |
Product Dimensions | T:44mm/ H:250mm/ B:70mm/C:168ml |
Colour | Transparent |
Usage | Tableware |
Logo | Decal/Engraved/Etched |
Technology | Handbrown |
Package | 48 pcs/ctn |
MOQ | 1000 pcs |
Sample Time | 3-5 days |
OEM | Available |
Production Time | 15-20 days |
GT1320 Thick Stemmed Sturdy Bottom Champagne Flutes Glass 180ML
Product Name | Lead free crystal champagne glass | |||
Product Dimensions | H:250mm/T:62mm/B:45mm/C:180ml | |||
Colour | Transparent clear | |||
Usage | champagne | |||
Material | lead-free glass | |||
Sample | Free of charge for clear glass in stock | |||
$100 for logo printing, fully refundable after placing order | ||||
Sampling time 5-7days | ||||
Technology | Handmade | |||
Package | 24pcs /ctn | |||
MOQ | 1000 pcs | |||
Sample Time | 7-10 days | |||
Decoration | logo printing, frosting, sandblasting, hand painting, laser etching, electroplating and color spraying | |||
Production Time | 15-30 days | |||
Payment | T/T,L/C,West Union,Paypal | |||
GT1321 Blue Stem Glass Goblets Champagne Flutes
Product Name | champagne glass | |||
Product Dimensions | H:310mm T:49mm B:82mm C:300ml W:193g | |||
Colour | Transparent | |||
Usage | Tableware | |||
Material | lead-free crystal glass | |||
Technology | Hand made | |||
Package | 48pcs /ctn | |||
MOQ | 1008 Sets | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-30days | |||
GT1322 Stemless Double Wall Borosilicate Glass Flutes
Capacity | 150ml |
Material | Glass |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
Color | Custom Color |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
WG-1111 Hotel Collection Italian Vintage Clear Crystal Glass Goblet
Name | Hotel Collection White&red Wine Glasses Italian Wine Glasses Vintage clear Crystal Glass Goblet Bulk Wine Glasses Personalized |
Specification | H:230mm/D:82mm/C:650ml |
OEM | Customized Color Customized Logo Gold Painting Surface Etching Laser Engraving |
Usage | Water, Drink, Home, Office, Travel, Gift, Promotion |
Lead Time | 5-7 days for samples, 30-35 days for mass order |
MOQ | Trial order acceptable |
Certificate | SGS/FDA/EU |
ATG015 Arabic Trade Show Special: Diamond Base Wine Glass
| Model | ATG015 |
| Product Dimension | H:176mm/D:49mm/C:260ml/W:340g |
| Material | Lead-free glass |
| Color | Rosegold/Silver |
| Packing | 36 pcs/ctn |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safe ty Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
GT1311 Striped Short Stem Wine Glass 310ml
| Model | GT1311 Goblet Glass |
| Product Dimension | H:124mm/TD:72mm/BD:66mm/W:90g/C:310ml |
| Material | Lead Free Crystal Glass/Soda-lime Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
GT1313 8oz OEM Champagne Thin Glass
| Model | GT1313 8oz OEM Champagne Glass |
| Product Dimension | H:268mm/T:46mm/B:71mm/C:8oz or 250ml/W:166g |
| MOQ | 1008 pcs |
| ≥ 6000 pcs for customizations | |
| Material | Soda-lime glass |
| Packing | 6pcs/box ; 48pcs/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |











