Borosilicate
KG1204 520ML High Borosilicate Glass Coffee Glass Mug with Handle
Product Name | Coffee glass | |||
roduct Dimensions | H:112MM TD:91.4MM C:520ML W:212G | |||
Colour | Clear/Customized | |||
Usage | Tableware | |||
Material | High borosilicate glass | |||
Technology | Hand made | |||
Package | 48sets/ctn | |||
MOQ | 1008 Sets | |||
Sample Time | 5-7 days | |||
OEM Logo | Available Decal/Engraved/Etched | |||
Production Time | 15-20days | |||
KG1203 OEM Logo High Borosilicate Single Layer Coffee Glass
| Model | KG1203 |
| Product Dimension | H:58mm/T:60mm/BD:60mm/C:4oz or 130ml |
| MOQ | 3000 pcs |
| Material | High Borosilicate Glass |
| Packing | Inner box and 5-layer export carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |
KG1201 14oz OEM Double Wall Borosilicate Coffee Glass
| Model | KG1201 14oz OEM Double Wall Borosilicate Coffee Glass |
| Product Dimension | H:115mm/T:90mm/B:52mm/C:14oz or 410ml/W:157g |
| MOQ | 1008 pcs |
| ≥ 6000 pcs for customizations | |
| Material | Double-wall Borosilicate glass |
| Packing | 6pcs/box ; 48pcs/carton |
| Certification | FDA&EU Leachable Lead and Cadmium Safety Report |
| Quality control | ISO9001, ISO14001,Totally OEM Quality |
| Deep Processing | Decaling,silk screen printing,etching,sandblasting,engraving, color coating, glass frosting, pate-surpate, outline in gold and glaze spraying. |
| Delivery Terms | FOB/C&F/CIF |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Lead Time | 15 to 20 days after ordered for normal type.For new design drawing confirm within 3 days, mold within 15 days, produce in bulk within 30 days. |


